Jaki będzie najlepszy klimatyzator do mieszkania

Jaki będzie najlepszy klimatyzator do mieszkania

Klimatyzacja od jakiegoś czasu nie kojarzy się wyłącznie z biurowcami czy też centrami handlowymi. Coraz częściej można ją spotkać w domach, gdzie stanowi ona najlepsze lekarstwo na letnie upały. Na rynku można spotkać wiele klimatyzatorów, różniących się pomiędzy sobą zarówno mocą, zakresem funkcji jak i przede wszystkim - ceną. Z tego powodu w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy i ile jesteśmy w stanie na to przeznaczyć. Na co zwrócić uwagę i jaki klimatyzator sprawdzi się w naszym domu?

Rodzaje klimatyzatorów

Z roku na rok rośnie popularność klimatyzacji w prywatnych domach. Ma to bez wątpienia związek z coraz gorętszymi dniami w  ciągu roku jak i coraz bardziej przystępną ceną. Najprostsze klimatyzatory można już kupić nawet za 2000 zł. Wszystko jest jednak zależne od tego, w jakim zakresie chcemy go wykorzystywać i w ilu pomieszczeniach będzie on schładzał powietrze. W sklepach można znaleźć trzy podstawowe rodzaje klimatyzatorów, zróżnicowanych pod względem budowy:

Klimatyzatory przenośne - są najpopularniejsze, głównie ze względu na możliwość ustawienia ich w dowolnym pomieszczeniu w mieszkaniu. Tego typu klimatyzator należy postawić blisko uchylonego okna, gdzie umieszcza się elastyczną rurę odprowadzającą powietrze na zewnątrz. Ogromną zaletą jest brak konieczności wykonywania jakichkolwiek prac związanych z dostosowaniem pomieszczenia czy też specjalistycznego montażu klimatyzatora. Dzięki temu możemy swobodnie przestawiać go z miejsca na miejsce.

Klimatyzator przenośny mimo swojej popularności posiada kilka wad, z których najbardziej uciążliwa jest jego głośna praca. Warto sprawdzić przed zakupem natężenie dźwięku interesującego nas modelu. Ponadto ten klimatyzator domowy jest mniej wydajny od innych rodzajów.

Klimatyzatory typu split - mają budowę dwuelementową i składają się z jednostki wewnętrznej (parownika/parowacza) oraz zewnętrznej (skraplacza). Do głównych zalet tych klimatyzatorów należy bez wątpienia duża wydajność przy małych rozmiarach oraz cicha praca. Są estetyczna i nie wymagają dużo miejsca do montażu. W sklepach można spotkać również modele, które z powodzeniem mogą stanowić element dekoracyjny wnętrz.

Klimatyzatory do użytku domowego typu split najczęściej można spotkać zawieszone na ścianie (klimatyzatory ścienne), o wiele rzadziej na podłodze bądź też zamontowany do sufitu (klimatyzatory przypodłogowo - sufitowe). Przy zakupie tego rodzaju klimatyzatorów należy jednak pamiętać, że instalację muszą przeprowadzić doświadczeni fachowcy.

Klimatyzatory typu multisplit - posiadają identyczną konstrukcję jak klimatyzatory typu split. Jedyna różnica polega na możliwości zastosowania tego samego urządzenia w kilku pomieszczeniach równocześnie, jednocześnie pozostawiając możliwość swobodnej regulacji temperatury w każdym z nich.

Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzator od jakiegoś czasu stał się urządzeniem, na które stać szerokie grono osób. Bez wątpienia w znaczący sposób przyczynia się on do ochłodzenia mieszkania nawet w najbardziej upalne dni. Przed jego zakupem warto przejrzeć dostępne oferty i zastanowić się, co jest nam najbardziej potrzebne. Klimatyzatory mogą być dostępne w wersji chłodzącej lub chłodząco - grzejącej. Drugi typ może pomagać również w ogrzewaniu pomieszczenia w chłodniejsze dni. Niektóre klimatyzatory domowe posiadają m.in. funkcje oczyszczania oraz osuszania powietrza, co jest niezwykle istotne w przypadku małych dzieci czy też alergików. 

Dobierając klimatyzator do użytku domowego należy zwrócić uwagę na jego moc, która powinna odpowiadać wielkości pomieszczenia, w którym będzie on użytkowany. Przykładowo można powiedzieć, że 1 KW mocy odpowiada chłodzeniu ok. 10 m3 przestrzeni. Wybór konkretnego rodzaju zależy już wyłącznie od ilości przeznaczonych pieniędzy oraz własnych preferencji. Jeśli zależy nam na przenoszeniu klimatyzatora z miejsca na miejsca najlepiej wybrać przenośny.

Nie da się jednak ukryć, że klimatyzatory typu split oraz multisplit posiadają szereg zalet, m.in. większą wydajność oraz o wiele cichszą pracę. Niezależnie od naszego wyboru należy pamiętać, aby regularnie dokonywać przeglądów oraz dokładnego czyszczenia poszczególnych elementów. Dzięki temu zapobiegniemy nie tylko awarii, ale również rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych wirusów i bakterii.

Klimatyzator jest niezwykle prostym urządzeniem, które dzięki systematycznym czyszczeniu oraz przeglądom będzie służył przez długie lata. Dbanie o filtry jest jednym z podstawowych elementów konserwacyjnych. To właśnie dzięki nim zanieczyszczenia nie przedostają się do naszych dróg oddechowych. Filtr spełnia swoje funkcje tylko wtedy, gdy jest czysty. Niektóre klimatyzatory sygnalizują zanieczyszczenie filtra, dzięki czemu nie sposób zapomnieć o jego czyszczeniu. To bardzo przydatne, ponieważ najczęściej zdarza nam się o tym zapominać. 

Cena klimatyzatora to nie wszystko, ponieważ warto zwrócić uwagę również na to, ile będzie kosztowała jego eksploatacja. Najtańsze są klimatyzatory przenośne, a najdroższe typu multisplit, jednak te są o wiele wydajniejsze. Do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 w zupełności wystarczy klimatyzator o mocy 2.5 KWh. Klimatyzacja jest wydatkiem, jednak komfort jej stosowania w upalne dni jest zdecydowanie tego wart.